Jesteś tutaj

Dieta w delegacji krajowej – nowe zasady

 

Dieta w delegacji krajowej – nowe zasady
Obecnie  pełna dieta w delegacji krajowej wynosi 23 zł. W projekcie nowego rozporządzenia, regulującego kwestie świadczeń delegacyjnych, przewidziano kwotę 30 zł. MPiPS podtrzymuje przy tym zasadę, zgodnie z którą dieta należna w podróży krajowej przeznaczona jest na pokrycie zwiększonych (a nie pełnych) kosztów wyżywienia. Koszty wyżywienia w delegacji zagranicznej nie różnią się aż tak znacząco od kupowanego w kraju. Diety zagraniczne zaś są wielokrotnością kwoty diety krajowej. Ciężko także znaleźć szczególne uzasadnienie dla całkowicie innej koncepcji diety (tutaj tylko zwiększone koszty wyżywienia, poza granicą zaś pełne koszty i jeszcze inne drobne wydatki). W praktyce pracownicy standardowo dokładają do delegacji krajowych, zaś w wielu przypadkach w podróżach zagranicznych zarabiają na dietach.
Należności z tytułu diet                                                                                                                                                                                                                                                                 Należności z tytułu diet oblicza się za czas od rozpoczęcia podróży (wyjazdu) do powrotu (przyjazdu ) po wykonaniu zadania, w następujący sposób:

  • jeżeli podróż trwa nie dłużej niż dobę i wynosi:
    • od 8 do 12 godzin - przysługuje połowa diety,
    • ponad 12 godzin - przysługuje dieta w pełnej wysokości;
  • jeżeli podróż trwa dłużej niż dobę, za każdą dobę przysługuje dieta w pełnej wysokości, a za niepełną, ale rozpoczętą dobę:
  • do 8 godzin - przysługuje połowa diety,
  • ponad 8 godzin - przysługuje dieta w pełnej wysokości.

Delegacja trwająca 8 godzin
W tym zakresie nie przewiduje się istotnej zmiany. W projekcie wyjaśnia się jednak pewną wątpliwość, która niekiedy powstaje w odniesieniu do delegacji trwających równo 8 godzin. Z zapisu zawartego w rozporządzeniu dotyczącym świadczeń z tytułu delegacji krajowych wynika, że w takiej sytuacji przysługuje połowa diety („od 8 do 12 godzin - przysługuje połowa diety” – „od” nie może być odczytywane jako „ponad 8 godzin…”). Niektórzy pracodawcy nie wypłacają jednak w takiej sytuacji pracownikowi diety. W projekcie rozporządzenia przyjęto przy podróży trwającej nie dłużej niż dobę jeszcze jeden jasny zapis:

  • jeżeli podróż trwa nie dłużej niż dobę i wynosi:
    • mniej niż 8 godzin – dieta nie przysługuje,
    • od 8 do 12 godzin - przysługuje 50% diety,
    • ponad 12 godzin - przysługuje dieta w pełnej wysokości.

Obniżenie diety
Bardzo istotną zmianą będzie zakładane wprowadzenie nowych zasad ustalania diety. Chodzi o nieistniejącą obecnie zasadę pomniejszania diety należnej za krajową podróż służbową w przypadku zapewnienia pracownikowi bezpłatnego częściowego wyżywienia.
W aktualnym stanie prawnym dieta nie przysługuje:

  • gdy podróż służbowa trwa krócej niż 8 godzin,
  • za czas delegowania do miejscowości pobytu stałego lub czasowego pracownika,
  • w przypadku przejazdu w trakcie delegacji – w dniu wolnym – do miejscowości pobytu stałego lub czasowego i z powrotem,
  • gdy pracownik ma zapewnione bezpłatne całodzienne wyżywienie.

Te zasady zostają podtrzymywane w projekcie rozporządzenia, ale dodano zapis, według którego kwotę diety zmniejsza się o koszt otrzymanego bezpłatnego wyżywienia przyjmując, że każdy posiłek stanowi odpowiednio:

  • śniadanie - 25% diety,
  • obiad - 50% diety,
  • kolacja - 25% diety.

Dodano również zapis, że zasadę tę stosuje się odpowiednio w przypadku korzystania przez pracownika z usługi hotelarskiej, w ramach której zapewniono wyżywienie (najczęściej będzie to śniadanie w cenie noclegu). W tym zakresie zwróćmy także uwagę na następującą propozycję regulacji zawartą w projekcie rozporządzenia: „W uzasadnionych przypadkach pracownik składa pisemne oświadczenie o okolicznościach mających wpływ na prawo do diet, ryczałtów lub zwrotu innych kosztów podróży bądź ich wysokość”. Przepisy nie definiują pojęcia całodziennego wyżywienia. Przyjęto jednak powszechnie, że oznacza ono trzy posiłki (śniadanie, obiad, kolacja). Dieta krajowa nie może być obecnie zatem obniżana w związku z zapewnieniem (opłaceniem przez pracodawcę, sfinansowaniem przez kontrahenta pracodawcy itp.) częściowego wyżywienia (np. tylko obiadu). Dotyczy to nie tylko wyjazdów całodobowych, ale również krótszych, podczas których pracownik miał zapewnioną ilość posiłków adekwatną do czasu ich trwania.