Jesteś tutaj

Prawo podatkowe do generalnej przebudowy

Rada Ministrów zajmie się powołaniem komisji kodyfikacyjnej do spraw ogólnego prawa podatkowego, której zadaniem będzie stworzenie prawa mającego zastąpić obecnie obowiązującą Ordynację podatkową. Jest szansa, że nowe przepisy będą bardziej przyjazne dla przedsiębiorców.

Wniosek o powołanie komisji kodyfikacyjnej złożył resort finansów, wypełniając złożoną jeszcze we wrześniu zapowiedź ministra Mateusza Szczurka. Zapowiadał on wtedy opracowanie Kodeksu podatkowego, który ma zastąpić wysłużoną już Ordynację podatkową.

Nowe przepisy mają być bardziej przyjazne dla przedsiębiorców. Zapowiedziała to premier Ewa Kopacz, mówiąc, że jej rząd opracuje takie prawo podatkowe, które będzie traktowało przedsiębiorców jako uczciwych, rzetelnych płatników, a nie jak przestępców. Taka zasada znalazła się także na liście rekomendacji, dotyczących nowego prawa podatkowego, które przygotował resort gospodarki. Lista postulatów, jaka trafiła do Ministerstwa Finansów, jest długa. Obejmuje na przykład konieczność ograniczenia częstotliwości zmian w podatkach, jako że ciągłe zmiany w przepisach o VAT wymuszają na przedsiębiorcach nieustające dostosowywanie się i utrudniają planowanie biznesu.

Resort gospodarki chce także zmian w interpretacjach podatkowych. Z jednej strony liczy, że Ministerstwo Finansów wypracuje rozwiązania, ułatwiające podatnikom korzystanie z opinii ogólnych, z drugiej zaś chce poszerzyć ochronną moc interpretacji ogólnych na obie strony transakcji. To wszystko ma ograniczyć liczbę obecnie wydawanych interpretacji indywidualnych.

Część zaleceń resortu gospodarki przypomina te, stosowane w prawie karnym. Poza wspomnianą już zasadą domniemania uczciwości i rzetelności przedsiębiorcy, dochodzi jeszcze kolejna, że to służby skarbowe są obowiązane przedstawić dowód w sprawie. Obecnie często to przedsiębiorca w odpowiedzi na zarzuty musi udowodnić swoją niewinność. Poza tym wszystkie niejasności interpretacyjne, jakie wynikają ze źle skonstruowanych przepisów, powinny być rozstrzygane na korzyść podatnika. Jednak na pewno urzędnicy fiskusa będą starać się, aby w nowych przepisach znalazły się rozwiązania ułatwiające im życie. Przykładem może być planowana tzw. klauzula obejścia prawa, według której urzędnik będzie mógł zakwestionować legalne działanie przedsiębiorcy, jeśli uzna, że służy ona wyłącznie obejściu podatków. To rozwiązanie jest zapisane w omawianej obecnej w Sejmie nowelizacji Ordynacji podatkowych (największej z kilku obecnie procedowanych w Sejmie i rządzie). Budzi wiele kontrowersji i sprzeciwów, zarówno wśród prawników, jak i przedsiębiorców. Jednak jak do tej pory udało się jedynie wpisać do projektu limit, powyżej którego ta klauzula jest stosowana, czyli 50 tys. zł.

Jeżeli posłowie zagłosują za wprowadzeniem klauzuli obejścia prawa podatkowego, to zapewne znajdzie się ona również w przyszłym Kodeksie podatkowym. Niestety możliwe, że takich niekorzystnych rozwiązań dla przedsiębiorców w projekcie Kodeksu podatkowego znajdzie się więcej. O tym jak będzie on wyglądał, przekonamy się po zakończeniu prac przez komisję kodyfikacyjną.

Dodała: Krystyna Sikora, 22.10.2014 rok.